Úvod Společnost za lepší využití horských kol WEBaction

30.06.2001
Orienťák v Jizerkách

můj stručný víkend:
Byl jsem na závodech ve Smržovce v Jizerských horách kousek od Jablonce (spali jsme u jednoho soukromníka). V sobotu jsem jel ještě s 1 borcem a 1 holkou štafetu v kategorii "ženy". 1. úsek jsem vzal na sebe, protože byl hromadný start a já jsem chtěl vidět, jak se ty všechny holky budou tvářit až mě tam uvidí. Byly z toho pěkně zmatené a pořád to nedovedly pochopit. Já si z nich dělal prdel a ptal jsem se jich, jestli se jim nelíbím, nebo že je budu hlídat, aby se jim nic nestalo a podobný kecy. Samozřejmě nás v cíli diskvalifikovali, protože jsme měli málo prs, ale aspoň jsme si vyzkoušeli místní hory. Je to tam pro kola dost hrůza. Nic těžšího jsem ještě nezažil.

V neděli jsem se přihlásil do opravdové závodní kategorie mužů, protože jsem se s 1 vsadil o šampáňo, že mě neporazí o víc než 25 minut. Ale to jsem netušil, co mě čeká a jak šílenej rozdíl je v trati pro "příchozí" a pro závodní "muže". Oni to měli asi 4x delší a asi 3x víc do kopců.. au au. Vše by se možná dalo přežít, kdyby nezačalo před startem šíleně chcát a byla strašná zima a ještě navíc ten stavitel tratě byl asi masochista! Start byl asi 400m do kopce, který se na kole vůbec nedal vyjet, všichni běželi vedle kola a poslední metry před vrcholkem už nešlo ani to a navíc to končilo skálama, které jsme museli "nějak přelézt" s kolama na zádech. V tom místě jsem dohnal nějaké 2 holky, které už jen tak tak stály na nohou a každou chvilku jim hrozilo, že se samou únavou zřítí dolů do srázu. Tak jsem jim ty kola pomohl přenést přes ty skály. Nahoře jsem byl už totálně propocenej a promočenej a fyzicky na dně a to mě čekalo ještě 35 kontrol a asi 40 km v těžkém horském terénu!!! Dopadlo to tak, že před 6 kontrolou jsem už měl všeho dost (asi 20 pádů na mokrých a zablácených kořenech nebo šutrech, byl jsem jak prase a navíc mi začala být hrozná zima) a vůbec mě ten závod nebavil (zdálo se mi, že víc šlapu po svých, než na kole) a tak jsem to zabalil a jel se do cíle vzdát. Pak jsem se dověděl, že vzdalo, nebo vůbec neodstartovalo asi 2/3 všech závodníků a všichni hrozně nadávali na pořadatele, že prý si spletl MTBO s organizováním běžeckých závodů s kolama. Naštěstí vzdal i ten borec-závodník, takže sázka neproběhla.